
Препоръчвали го като най-доброто средство против безсъние. Доказано е отдавна, че зелето намалява активността на щитовидната жлеза и успокоява нервната система.
Смята се също, че киселото зеле е като метла за стомаха.
То помага и срещу рак на дебелото черво.
А това, което го прави номер едно сред другите зеленчуци,
е способността му да съхранява много дълго време витамините – цели 8 месеца.
Киселото зеле е един от най-важните източници на витамин С през зимата, на каротин, В1, В2, РР, К. Ако зелето се съхранява в хладно помещение и в достатъчно саламура (без да е запечатано в буркани!), витамин С запазва до 70-90 % от първоначалното си количество.
В накълцаното зеле витамин С е с 1.5 пъти по-малко.
Консумацията на 230 г кисело зеле доставя на организма 25% от необходимия за денонощието витамин В1, 30% от витамин В2 и 65 % каротина.
То съдържа още калций, желязо и редица други микроелементи и органични киселини.
Съдържанието на аскорбинова киселина в зелето е толкова, колкото в портокалите и лимоните, а в сравнение с брюкселското и карфиола тя е 2 пъти повече.
При това витамин С е комбиниран с витамин Р, който също е в големи количества.
Съчетани заедно, те действат укрепващо на стените на кръвоносните съдове.
Ценността на зелето е и във високото съдържание на сяра, хлор и йод.
В него има и много тартронова киселина, която препятства натрупването на излишно тегло!!!!!
Не трябва да се подценява и съдържанието на минералите.
Калият има обезводняващ и обезкисляващ ефект. Желязото подпомага кръбообразуването и клетъчното дишане. Магнезият е много важен за мускулите и за сърцето. Цинкът пък има важно значение за съединителните тъкани, както и за мозъчната дейност.
Киселото зеле съдържа и ценния витамин B6, който обикновено липсва от растителната храна (с изключение на водораслите). Той допринася за доброто настроение и овладяването на стреса, стимулира нервната система, метаболизма на желязото, строежа на червените кръвни телца, кислородното снабдяване на клетките, клетъчния растеж, подпомага изграждането на костите, преработката на мазнините, активността на мускулите и най-вече на непрекъснато работещия сърдечен мускул. Богатото съдържание на витамин B прави зелето незаменим помощник при белтъчната преработка.
Ниацинът пък допринася за позитивно настроение, за клетъчната енергия, както и за общата и за мозъчната обмяна на веществата.
Пантотеновата киселина също е желана биологична ценност.
Зелевият сок има мощно лечебно действие, особено при симптоми от неясен произход, при които не може да се постави точна диагноза за лечение или не може да се открие огнището на заразата. Ферментиралото зеле е е дори по-здравословно от суровите зеленчуци. То е отличен източник на витамин С, лактобацили, както и други хранителни вещества.
Може би си мислите, че пробиотикът, който купувате от аптеката съдържа живи бактерии, но те са в пъти по-малко от броя им в киселото зеле и други естествено ферментирали продукти.
Зелевият сок прави чудеса за астмата и бронхита… подсилвайки лечебната способност на дихателните пътища.
Зелевият сок подсилва имунната система, стимулира и регулира Т-клетките и помага в лечението на алергии благодарение на химикал, наречен хистидин. Глюкозинолатите, които както казахме се съдържат в зелевия сок, също така стимулират имунната система.
Киселото зеле е един от най-мощните афродизиаци и най-добрата естествена виагра.
Така, че мъже пийте зелев сок, това е най-естественият начин да стимулирате сексуалния си живот. Съветът на специалистите към мъжете, които се нуждаят от стимул за повишаване на сексуалната мощ, е да хапват кисело зеле по един или два пъти на ден, а сутрин да пият по една чаша зелева чорба „на гладно“.
Честото пиене на зелев сок доказано помага в предпазването от и в битката с различни видове рак. Изследванията показват, че зелевият сок значително намалява риска от заболяване от рак на гърдата, простатата, белия дроб, черния дроб, яйчниците и дебелото черво. Зелевият сок е богат на полифеноли и антиоксиданти, които също помагат за отблъскването на рака.
Освен в лечението на различните видове рак, зелето помага и в лечението на следните заболявания: хронична кашлица, махмурлук, артрит, възпаления, стомашни язви, анемия и т.н.
Добавянето на зелев сок към храната спомага също и отслабването, понеже спира преобразуването на захарите и въглехидратите в мазнини.
Зелето също така е идеална добавка към всяка диета за отслабване, защото съдържа забележително малко калории, стимулира действието на метаболизма и облекчава проблемите със запека.
Зелевият сок също така съдържа много магнезий, калий, калций, както и известно количество натрий.
Незаменим е за производството на хормони, в регулирането на сърдечния ритъм, за сваляне на кръвното налягане и за доброто развитие на костите.
Бъдете здрави!!!