Хранене при остеопороза.

osteoporoz2

Човешкото тяло е сложна биоенергийна система, която чрез храната влиза в контакт с различните видове енергии на заобикалящата я жизнена среда.

Не правилното хранене е причина за различни заболявания

Едно от тези, наистина сериозни заболявания, е остеопорозата.

От какво са направени костите?

На първо място трябва да посочим наличието при костите на т.н. протеинов (колагенов) матрикс. Той съставлява около 35 % от костната маса и й предава гъвкавост и сила.

Основни фактори за формиране на костите

Освен калция и фосфора редица други хранителни субстанции и биоелементи имат важна роля за обмяната на веществата и процесите на костно изграждане и разпад.

Това са:

Протеини и витамин С

Образуването на колаген зависи от наличието на достатъчно протеини и витамин С. Ето защо хора, които се хранят предимно с концентрирани въглехидрати (тестени храни, ориз, картофи и др.) и подценяват приема на протеини (мляко, млечни произведения, месо, риба), плодове и зеленчуци, нямат здрав костен матрикс и попадат в групата с риск от остеопороза.

Витамин D:

Този витамин увеличава извличането на калция от тънките черва и постъпването му в кръвта. Най-добрият естествен източник за набавяне на витамин D е слънчевата светлина. Съдържа се най-много в рибеното масло.

Магнезий:

Увеличава калциевия поток от червата към кръвта и стимулира отлагането му в костите. Активизира изграждащите клетки  (остеобластите) и увеличава минерализиращата плътност на костите.

Полови хормони:

Половите хормони (женски – прогестерон  и мъжки – тестостерон) стимулират изграждането на костната тъкан.

Двигателна активност при остеопороза

Съществува  доказана  връзка между физическата активност и костното здраве. Активността влияе благотворно на  костната и мускулна здравина, независимо от възрастта. Обратно, неподвижността на скелета води до загуба на костно вещество, мускулно износване.

30-60 минутна умерена физическа активност дневно, поне пет пъти седмично  или 20-30 минути дневно интензивна физическа активност поне три дни седмично;

Съществуват много начини за предпазване от остеопороза и никога не е твърде късно да вземете предпазни мерки.

  • Ограничете алкохола и газираните напитки – те ускоряват деминерализацията на костите.
  • Избягвайте кофеина, който пречи на усвояването на калция. Според някои проучвания обаче умерената му употреба (2 чаши кафе на ден) не е противопоказана. Прибавянето на мляко към чая или кафето компенсира загубата на калций.
  • Намалете готварската сол – тя стимулира отделянето на калция с урината. Но не падайте под критичните й 1,5 грама!
  • Ограничете консумацията на месо – то увеличава загубата на калций. Изследванията показват, че любителите на месото са по-застрашени от остеопороза в сравнение с вегетарианците.
  • Наблягайте на храни, богати на витамин А (млечни продукти, яйца, жълти и оранжеви плодове и зеленчуци, зеленолистни зеленчуци), полезен за образуването на костна тъкан, и витамин С (в повечето пресни зеленчуци и плодове, особено в цитрусите), нужен за производството на колаген, който укрепва съединителната тъкан на костите.
  • Увеличете приема на витамин D, съдържащ се в тлъстите риби и обогатените млечни продукти.
  • Излагайте всекидневно кожата си на директна слънчева светлина. Когато това ви се удава рядко, ако живеете в район с недостатъчно слънце или се храните небалансирано, приемайте допълнително витамин D. Повечето хора се нуждаят от 400 IU (международни единици) на ден. Имайте предвид, че в големи дози този витамин може да е токсичен, затова не надвишавайте 600 IU.
  • Яжте храни, богати на витамин К (в зелено-листните зеленчуци); един на всеки трима болни от остеопороза страда от недостиг на този витамин.
  • Не пушете. Цигареният дим ускорява разрушаването на костите вероятно защото никотинът затруднява усвояването на калция от червата.
  • Спортувайте редовно. Вдигането на тежести е особено благоприятно за костите. А не противно на схващането, че фитнес тренировките набиват дължината на костите. Това е мит!
  • Използвайте техники за справяне с напрежението. Високите нива на адреналин и други хормони, произвеждани по време на стрес, лишават организма от магнезий и подобни минерали, необходими за здравите кости.

Профилактиката може да предотврати 100% на остеопороза и разрушаването на костите и ставите.

Профилактика е гаранция за вашето здраве!!!

За съжаление в съвременния начин на хранене, много малко полезни вещества, за това  болестта се появи от недостиг на жизнено важни съставки

Как можем да решим този проблем?!

ТНТ – СМЕС ЗА ЕНЕРГИЯ C ПОЛЕЗНИ ВЛАКНА И ВТАМИНИ И МИНЕРАЛИ ОТНСП!

Фибри и влакна са важна част от здравословното хранене, но не винаги е лесно да се получи ежедневно количество влакно, колкото ви е необходимо. Като част от здравословното хранене, експертите препоръчват консумацията на минимум 20-35 грама диетични фибри всеки ден, но много хора получават по-малко от половината на този количество в храната си.

TNT осигурява баланс от 18 различни източника на фибри плюс набор от 12 витамини, 11 минерали и антиоксиданти, бета-каротин, ликопен и други каротеноиди, необходими за здравословен растеж , добро здраве, енергия и красиво тяло!

TNT съдържа витамин С, който предпазва от увреждане на свободните радикали, поддържа нормалното функциониране на имунната система и нервната система и нормалното образуване на коллаген и допринася намаляване на умората

Една порция TNT съдържа повече фибри и хранителни вещества, отколкото килограм пресни плодове и зеленчуци и има преятен портокалов вкус, TNT може да се ползва от цялото семейство.

Невероятно вкусно и плезно за деца и възрасни.

Начин на употреба: Смесете една лъжичка с 118 мл вода и разбъркайте бързо.

Състав: Смес от фибри оризови трици, соеви влакна, целулозни влакна, овесени влакна, гуар гуар, цвеклови влакна, грахови влакна, овесени трици, ябълкови влакна, царевични трици, броколи, моркови, домати, зеле. Други съставки: Фруктоза, сметана [твърди царевични сиропи, слънчогледово олио , натриев казеинат (мляко), дикалиев фосфат, моно и диглицериди, соев лецитин, токофероли, трикалциев фосфат]; магнезий, бета каротин, цитрусов пектин, витамин С, d-алфа токоферол ацетат (витамин Е), биотин, витамин А палмитат, ниацинамид (ниацин), желязо, (витамин В1), рибофлавин (витамин В2), манганов цитрат, йодът, цинк, хром, селен……

Този продукт съдържа витамин А под формата на ретинол.

Ако не знаете откъде да започнете, свържете се с мен :

0887 387 504

likansp@gmail.cоm

Лидия Маринова

 

 


Вашият коментар

Попълнете полетата по-долу или кликнете върху икона, за да влезете:

WordPress.com лого

В момента коментирате, използвайки вашия профил WordPress.com. Излизане /  Промяна )

Facebook photo

В момента коментирате, използвайки вашия профил Facebook. Излизане /  Промяна )

Connecting to %s